Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski wkroczyły w kulminacyjny moment, co dla jednych oznacza obronę swoich pozycji, a dla innych jest walką bez zbędnych kalkulacji. Miniony weekend na Torze Poznań, podczas którego odbyło się łącznie aż osiemnaście wyścigów, był kwintesencją sportowej rywalizacji i walki najlepszych zawodników w Polsce i nie tylko. Zawody rozgrywano w niezwykle upalnych warunkach, z którymi musieli się zmierzyć zarówno zawodnicy, jak i ich sportowe samochody.

Na starcie lipcowej rundy WSMP zabrakło lidera klasy D4 +3500 Piotra Wiry. Do Poznania przyjechali za to Sebastian Mielcarek i Seweryn Mazur startujący Lamborghini Huracan. Mielcarek świetnie rozpoczął wakacyjną rundę WSMP, wygrywając sobotni sprint. Niestety w niedzielę zmuszony był wycofać się z rywalizacji, przez co nieco ułatwił zadanie swojemu konkurentowi. Drugi i trzeci sprint padł łupem Seweryna Mazura, który po trzeciej rundzie tegorocznych mistrzostw zajmuje drugie miejsce w punktacji klasy D4 +3500. Trzeci w klasyfikacji jest Sebastian Mielcarek, a na prowadzeniu znajduje się Piotr Wira w Mercedesie AMG GT3.

Wyśmienicie wyglądała rywalizacja w klasie D4 GTC. W dwóch wyścigach zwyciężył Jędrzej Szcześniak prowadzący Lamborghini Huracan, a kończący zmagania niedzielny sprint padł łupem lidera punktacji tegorocznych mistrzostw Tomasza Magdziarza w Porsche 911 GT3. Drugi w klasyfikacji sezonu jest Jędrzej Szcześniak, a trzecie miejsce zajmuje Jakub Dwernicki w Porsche 911 GT3.

Trzecia runda mistrzostw była niezwykle udana dla Jana Antoszewskiego. Kierowca BMW E46 GTR zwyciężył w trzech sprintach klasy D4 3500, a w punktacji sezonu zajmuje trzecie miejsce. Na czele tabeli znajduje się Piotr Podoba w Hondzie TCR. Drugi w klasyfikacji jest Amuno Palette także startujący Hondą TCR.

Piotr Imbierowicz zdominował rywalizację w serii 318 IS CUP PL – 3 SERIES CUP. Kierowca Automobilklubu Wielkopolski zwyciężył w trzech sprintach i zaliczył jeden z najbardziej udanych weekendów wyścigowych w swojej dotychczasowej karierze. Na dwie rundy przed zakończeniem sezonu jest liderem punktacji tej widowiskowej serii. Na drugiej pozycji w klasyfikacji sezonu znajduje się Artur Lempert. Trzecie miejsce zajmuje Michał Całek. Zawodnicy przez cały weekend toczyli pasjonującą walkę o miejsce na podium, a kończący trzecią rundę WSMP niedzielny sprint był kwintesencją wyścigowej rywalizacji i walki o każdy centymetr toru.

Startujący Hondą Civic Mikołaj Jóźwiak odniósł dwa zwycięstwa w klasie D4 2000. Ostatni wyścig zakończył się wygraną Sławomira Szwargota. W klasyfikacji sezonu prowadzi Jóźwiak, na drugim miejscu jest Szwargot, a trzecie miejsce zajmuje Artur Gawryluk.

Świetnie wyglądały zmagania w klasie D4 1600. W pierwszym sprincie najszybszy był Antoni Derebecki, ale już w niedzielę dwukrotnie na najwyższym podium stawał Jakub Szablewski. Derebecki, na skutek awarii, nie ukończył ostatniego wyścigu i spadł na fotel wicelidera punktacji sezonu. Pierwszy jest Jakub Szablewski, a trzecie miejsce zajmuje Witold Czwarno.

Mikołaj Kujawa jako jedyny zgłosił się w Klasie 1-RN1. Trzykrotnie zameldował się na pierwszej pozycji i, co oczywiste, jest liderem tegorocznej klasyfikacji.

Zaciętą rywalizację można było podziwiać za to w Klasie 2-RN2. Pierwszy sprint padł łupem Łukasza Lewandowskiego, ale niedzielne wyścigi to znakomita postawa Bruno Tomanna, który odniósł na Torze Poznań dwa zwycięstwa, dzięki czemu awansował na pozycję lidera punktacji sezonu. Drugi jest Łukasz Lewandowski, a trzeci Radosław Kierznowski.

W klasie 6 komplet zwycięstw odniósł powracający do rywalizacji Krzysztof Mencel w Fiacie Cinquecento. W punktacji sezonu prowadzi Adam Zając.

Adam Nojman kontynuuje swoją zwycięską passę w serii E1GOKART Super S Cup. Kierowca Mini R53 zwyciężył w trzech sprintach i powiększył przewagę punktową nad znajdującym się na drugim miejscu w klasyfikacji sezonu Konradem Milerem. Trzecie miejsce zajmuje Tomasz Urbański.

Rywalizacja w historycznej serii Maluch Trophy dostarczyła nam wielu emocji. Do walki w najmocniejszej Klasie 4-2 powrócił Kamil Osóbka, który w pierwszym sprincie zajął drugie miejsce. W sobotnich zmaganiach zwyciężył Oskar Klimek, który na mecie cieszył się z bardzo zaciętej rywalizacji na Torze. W pozostałych dwóch wyścigach zwyciężył Osóbka, który od trzeciej rundy rozpoczął zbieranie punktów w mistrzostwach. Po lipcowej rundzie zajmuje on czwarte miejsce w klasyfikacji sezonu. Na prowadzeniu znajduje się niezagrożony Oskar Klimek, drugi jest Robert Zalewski, a trzeci Bartosz Dobrowolski.

Michał Żaliński jako jedyny zgłosił się w klasie 4-1. Kierowca reprezentujący Automobilklub Śląski ukończył dwa wyścigi i w punktacji sezonu zajmuje czwarte miejsce. W klasyfikacji sezonu prowadzi Jan Lewandowski.

W klasie 4-0 dwa zwycięstwa odniósł Rafał Żubrowicz. Niespodziewanie dwóch wyścigów z powodu awarii nie ukończył Jacek Chojnacki. Mistrz Polski zwyciężył jednak w rozgrywanym w niedzielne popołudnie 25-minutowym wyścigu i jest liderem klasyfikacji sezonu. Drugie miejsce zajmuje Piotr Małycha, a trzeci jest Rafał Żubrowicz.

Podczas minionej rundy WSMP Tor Poznań gościł także międzynarodową serię wyścigową Swift Cup Europe. Zawodnicy rywalizujący za kierownicą Suzuki Swift walczyli w trzech sprintach trwających po 25 minut każdy. W stawce osiemnastu zawodników zobaczyliśmy czterech Polaków, którzy świetnie reprezentowali nasz kraj na rodzimym obiekcie Automobilklubu Wielkopolski.

W pierwszym sprincie w klasie 1.4 Turbo zwyciężył Fabian Dybionka, a siódmy był Oskar Marszałkowski. Dybionka był bliski powtórzenia sukcesu w drugim wyścigu, ale awaria hamulców w samej końcówce rywalizacji zmusiła go do wycofania się z jazdy. Oskar Marszałkowski podczas tego wyścigu zajął świetne czwarte miejsce. Rozgrywany w niedzielę trzeci sprint padł łupem Dybionki, który może zaliczyć ten weekend do bardzo udanych. Marszałkowski zajął w wyścigu szóste miejsce i pokazał się z bardzo dobrej strony przed polską publicznością.

W klasie 1.6 Swift Cup Europe wystartowało dwóch Polaków. Maciej Szubczyński na mecie pierwszego sprintu zajął drugie, a Borys Lisiecki trzecie miejsce. W drugim wyścigu świetnie pojechał Lisiecki, który minął linię mety jako drugi. Szubczyński ukończył ten wyścig na czwartej pozycji. Trzeci sprint to świetna postawa naszych zawodników – Maciej Szubczyński stanął na najwyższym stopniu podium, a Borys Lisiecki był trzeci.

Podczas trzeciej rundy Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski na Torze Poznań gościliśmy także uczestników Formuły Historycznej. W sobotę podziwialiśmy kierowców rywalizujących w dwudziestominutowym biegu pokazowym im. Andrzeja Hołowieja, a w niedzielę odbył się bieg pokazowy im. Krzysztofa Woźniaka. Ogromne słowa uznania należą się organizatorom tego przedsięwzięcia z Grzegorzem Chyłą, a także Dawidem Bokiejem na czele. Dzięki nim kultywowana jest pamięć wspaniałych zawodników tworzących historię polskiego sportu samochodowego.

Dwugodzinny wyścig Endurance odbył się w bardzo wymagających warunkach. Rekordowo wysokie temperatury powietrza i nawierzchni sprawiły, że rywalizacja była ogromnym wyzwaniem dla kierowców i pojazdów wyścigowych. Sobotnie popołudnie było momentem kulminacyjnym trzeciej rundy tegorocznego czempionatu.

Najszybsi w klasie D4 GTC byli Janusz Szymański i startujący po raz pierwszy w Poznaniu Florian Janits w Porsche 911 GT3. Wyprzedzili oni o nieco ponad trzynaście sekund Jakuba Dwernickiego i Tomasza Magdziarza w Porsche 911 GT3. Trzeci na mecie w klasie byli Michał Perel i Kamil Franczak także startujący w Porsche 911 GT3.

W D4 3500 najszybszym duetem okazali się Artur Paziewski i Amuno Pelette. Zespół startujący Hondą TCR prowadzi także w punktacji sezonu wyścigów długodystansowych Endurance.

W D4 2000 zwyciężyli Bartosz Walkowiak i Przemysław Kaźmierczak w BMW E90. Duet zajmuje trzecią pozycję w tegorocznej punktacji wyścigów Endurance.

Wojciech Wysocki i Adam Augustyniak byli najszybsi w klasie D4 1600 i po lipcowej rundzie zajmują ex aequo z Radosławem Kierznowskim, Zbigniewem Dakowskim i Marcinem Fedderem pierwsze miejsce w punktacji swojej klasy w wyścigach długodystansowych.

W E1GOKART Super S Cup po raz drugi w tym sezonie zwyciężyli Konrad Miler i Tomasz Pawlaczyk w Mini R53. Dzięki tej wygranej umocnili się na pozycji liderów i powiększyli punktowe prowadzenie w mistrzostwach.

Automobilklub Wielkopolski zaprasza wszystkich na czwartą rundę Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, która odbędzie się na torze Audru Ring w Estonii i kończąca sezon WSMP zaplanowaną na 20-21 września piątą rundę na Torze Poznań.