Drawski Dzień Niepodległości pod hasłem “Zostań Żołnierzem Wojska Polskiego” zakończy sezon mistrzostw i pucharów Polski. Niezwykle trudny i wymagający charakter drawskich rajdowych tras będzie stanowił kulminacyjny punkt obchodów tegorocznego Święta Niepodległości i sprawi, że nie zabraknie zarówno motorsportowych, jak i patriotycznych emocji.

Biało-czerwony motorsport
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Drawsku Pomorskim zostaną m.in. rozegrane zawody sportowe o puchar Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko i puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawsko w randze rundy mistrzostw i pucharów Polski w sporcie samochodowym oraz motocyklowym, a także eliminacji debiutującego w tym roku nowatorskiego cyklu Baja Poland Series.

“Bardzo się cieszę, że dzięki wsparciu Fundacji Baja Poland, Nadleśnictwa Drawsko, Urzędu Miejskiego w Drawsku i bardzo wielu innych zaangażowanych podmiotów, udało się nadać tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości tak barwną oraz bardzo prestiżową oprawę i rangę. Rywalizacja sportowa zawsze jest doskonałą okazją do promocji działalności Sił Zbrojnych RP i do zacieśniania więzi wojska ze społeczeństwem. Będzie mi niezmiernie miło gościć najlepszych zawodników walczących o mistrzostwo i puchar Polski.” - mówi płk Marek Gmurski - Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

Międzynarodowa wizytówka Polski
Tereny w Drawsku Pomorskim to wizytówka polskiego motorsportu. Organizowane tu Wysoka Grzęda Baja Poland i Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie są najdłuższymi tego typu rajdami w Polsce, a ich trasy są nie tylko bardzo trudne, ale przede wszystkim dają ogromną frajdę z jazdy i przyciągają zarówno światowe gwiazdy motorsportu, jak i początkujących miłośników sportowej rywalizacji.

Jest to możliwe dzięki znakomitej współpracy z Siłami Zbrojnymi RP, Lasami Państwowymi i lokalny samorządami, czego efektem jest prowadzenie w zrównoważony i uporządkowany sposób aktywności dla miłośników sportów motorowych, z zachowaniem najwyższych standardów i poszanowaniem otaczającego nas środowiska.

“Siły Zbrojne RP i Lasy Państwowe od lat wspierają rozwój sportu w Polsce. Doskonałym przykładem tej współpracy są m.in. prestiżowe i bardzo cenione na świecie wydarzenia sportowe, które organizujemy, a bezpośrednim efektem liczne sukcesy naszych zawodników na arenie międzynarodowej. Dziękuję za to wieloletnie i nieocenione wsparcie, które sprawiło, że Polska stała się rozpoznawalna wśród motorsportowych kibiców i zawodników na całym świecie” - mówi Sławomir Wasiak - Prezes Fundacji Baja Poland.

Udział w Drawskim Dniu Niepodległości zapowiadają czołowi zawodnicy walczący w tegorocznych mistrzostwach, a Fundacja Baja Poland jeszcze do najbliższej niedzieli 7 listopada będzie przyjmować zgłoszenia do zawodów.

Dwa etapy, ponad dwieście kilometrów
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w czwartek 11 listopada od uroczystości w Drawsku Pomorskim na placu przy Centrum Kultury im. Egeniusza Poniatowskiego.

“Drawsko Pomorskie od lat bardzo chętnie angażuje się w organizację wydarzeń, sprzyjających krzewieniu sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Liczę na to, że tegoroczne spotkanie z czołówką polskich kierowców rajdowych stanie się doskonałą okazją do popularyzowania wiedzy i kultury motoryzacyjnej wśród społeczeństwa, a w tym szczególnym rajdzie również popularyzacji Wojska Polskiego. Szczególnie doceniam zaangażowanie Fundacji baja Poland w kultywowanie tradycji niepodległościowych i włączenie się organizatorów rajdu i sportowców w obchody Święta Niepodległości. Życzę wyjątkowych wspomnień z Drawska Pomorskiego i oczywiście rajdowych emocji.” - mówi Krzysztof Czerwiński - Burmistrz Drawska Pomorskiego.

Na piątek 12 listopada zaplanowano przejazdy charytatywne z Krzysztofem Hołowczycem w ramach akcji dla potrzebującej Ani oraz szkolenie i trening sportowy.

Ceremonia startu honorowego Drawskiego Dnia Niepodległości rozpocznie się przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej ze Szczecina w sobotę 13 listopada o godzinie 13.30 pod “Żółtą Trybuną” zlokalizowaną na Pasie Ćwiczeń Taktycznych Bucierz na Poligonie Drawskim. Zawodnicy rozpoczną 1 etap zawodów pod hasłem “Dla Lasu, dla Ludzi” od liczącego 74 kilometry odcinka specjalnego „OS 1 - Bucierz”.

W niedzielę 14 listopada uczestników czeka 2 etap, pod hasłem “Zostań Żołnierzem Wojska Polskiego” z dwukrotnie przejeżdżaną próbą „OS 2/3 - Bucierz”. Odcinek ten liczy ponad 70 kilometrów i to na jego mecie rozstrzygną się losy zwycięzców i pokonanych w walce o mistrzowskie tytuły. Początek ceremonii rozdania nagród zaplanowany jest na godzinę 17.00 pod “Żółtą Trybuną” na PĆT Bucierz.

Lista uczestników startujących w Drawskim Dniu Niepodległości zostanie opublikowana 9 listopada.

Skrócony program Drawskiego Dnia Niepodległości 2021
Czwartek, 11 listopada
Od 12.00: Obchody miejskie
Plac przy Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim

Piątek, 12 listopada
Od 9.00: Szkolenie i trening sportowy
Pas Ćwiczeń Taktycznych Bucierz - Poligon Drawski
Od 13.00: Przejazdy charytatywne z Krzysztofem Hołowczycem
Poligon Drawski

Sobota, 13 listopada
Od 9.00: Koncert Orkiestry Wojskowej ze Szczecina
“Żółta Trybuna” - PĆT Bucierz, Poligon Drawski
Od 13:30: Ceremonia startu honorowego
“Żółta Trybuna” - PĆT Bucierz, Poligon Drawski
Od 13:50: OS-1 BUCIERZ – 74,0 km
Poligon Drawski
Od 15:00: Meta 1 Etapu - Dla Lasu, dla Ludzi
“Żółta Trybuna” - PĆT Bucierz, Poligon Drawski

Niedziela, 14 listopada
Od 8.30: Start 2 Etapu Rajdu - Zostań Żołnierzem Wojska Polskiego
“Żółta Trybuna” - PĆT Bucierz, Poligon Drawski
Od 08:55: OS-2 BUCIERZ, 74 km
Poligon Drawski
Od 12:40: OS-3 BUCIERZ, 74 km
Poligon Drawski
Od 14:00: Meta Drawskiego Dnia Niepodległości
“Żółta Trybuna” - PĆT Bucierz, Poligon Drawski
Od 17:00: Ceremonia rozdania nagród
“Żółta Trybuna” - PĆT Bucierz, Poligon Drawski