Czy to koniec rajdów samochodowych w Polsce?
Zawodnicy sportu samochodowego nie próżnują i stanowczo walczą o możliwość legalnego startu w rajdach samochodowych w Polsce. Tym razem doszło do wymiany opinii z Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Sportu. Po raz kolejny przedstawiono merytoryczne argumenty przemawiające za jak najszybszym wprowadzeniem zmian w prawie. Czy jednak urzędnicy wreszcie zajmą się tą niezwykle ważną kwestią, czy też przyczynią się do pogrzebania sportu samochodowego w Polsce?
Konkretne i sprawdzone rozwiązania
Na stronie internetowej inicjatywy społecznej, mającej na celu wprowadzenia regulacji prawnych określających warunki dopuszczenia do ruchu drogowego dla samochodów sportowych i tym samym zakończenie wieloletnich starań o legalizację samochodów sportowych w Polsce, pojawiły się nowe i bardzo istotne treści. Rzucają one zdecydowanie więcej światła na sytuację związaną z prawnym uregulowaniem kwestii samochodów sportowych.
Wynika z nich, że stosowne zmiany mogły być już dawno wprowadzone, a odpowiednie propozycje były gotowe i przekazane do właściwych osób. Czasu nie da się już cofnąć, ale można szybko i sprawnie podjąć niezbędne działania, które rozwiążą bardzo trudną sytuację, w jakiej obecnie znaleźli się zawodnicy, organizatorzy i wszyscy miłośnicy sportu samochodowego w Polsce.
Ministerstwo Sportu, w odpowiedzi na list zawodników wskazało Ministerstwo Infrastruktury jako organ właściwy do rozwiązania problemu. Sęk w tym, że Ministerstwo Infrastruktury odrzuciło liczne i merytoryczne propozycje gotowych zapisów do nowo powstającego prawa, które w dużym stopniu rozwiązałyby sprawę, w zasadzie nie przedstawiając żadnego logicznego uzasadnienia.
Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem zawodników sportu samochodowego dot. informacji uzyskanych z Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Sportu w sprawie regulacji prawnych określających warunki dopuszczenia do ruchu drogowego dla samochodów sportowych.
Pobierz artykuł - polemika zawodników z urzędnikami
Ważny głos w sprawie
Warto przy tym wszystkim zaznaczyć, że kilka tysięcy podpisów znalazło się do pod listem otwartym do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Ministra Sportu Kamila Bortniczuka w sprawie wprowadzenia regulacji prawnych określających warunki dopuszczenia do ruchu drogowego dla samochodów sportowych, który został złożony 20 stycznia. To bardzo ważne wsparcie dla Polskiego Związku Motorowego od licznego grona zawodników i miłośników sportu samochodowego.
Działania mające na celu rozwiązanie problemów legislacyjnych związanych z rejestracją samochodów sportowych nabrały w ostatnich kilku miesiącach znacznego rozpędu. Przyczyn gromkiej mobilizacji środowiska miłośników sportu samochodowego w Polsce możemy oczywiście upatrywać w rozpowszechnionych i opisanych w mediach przypadkach zatrzymań dowodów rejestracyjnych aut uczestniczących w 59. Rajdzie Barbórka. Jednak wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć, że przez ostatnie lata Polski Związek Motorowy podejmował liczne działania i inicjatywy w tym zakresie, które niestety nie były przez instytucje państwowe odpowiednio uwzględnianie i dostrzegane.
Tym razem, dzięki zaangażowaniu ponad 4700 osób i podmiotów, które podpisały się pod listem, istnieje realna szansa na prawne uregulowanie kwestii rejestracji i poruszania się po drogach publicznych samochodów sportowych, co pozwoli w uporządkowany i uregulowany sposób podtrzymać oraz kontynuować ponad 100-letnią tradycję sportu samochodowego w Polsce. Bez wprowadzenia tych zmian, dalszy rozwój sportu samochodowego w Polsce może być gwałtownie zatrzymany, a rozgrywanie i udział w wielu legendarnych zawodach sportowych po prostu niemożliwy.
Zachęcamy wszystkich do wsparcia i dalszego rozpowszechnienia akcji mającej na celu wprowadzenie w polskim prawie regulacji określających warunki dopuszczenia do ruchu drogowego samochodów sportowych i ich poruszania się po drogach publicznych.
Pełną treść listu otwartego można znaleźć w poniższym linku:
https://sites.google.com/view/zalegalizujmyrajdowki/
wraz z materiałami dla mediów:
https://sites.google.com/view/zalegalizujmyrajdowki/dla-mediow
oraz dokumentami i propozycjami wystosowanymi do Ministerstwa Infrastruktury:
https://sites.google.com/view/zalegalizujmyrajdowki/uwagi-pzm-do-ustawy-prawo-o-ruchu-drogowym