Organizatorzy Columna Medica Baja Poland 2022 opublikowali listę zawodników, którzy będą walczyć o zwycięstwo w stawce Pucharu Świata i Pucharu Europy FIA. Na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim zobaczymy światową czołówkę w rajdowych samochodach, pojazdach SSV i ciężarówkach.

Yazeed Al Rajhi, Krzysztof Hołowczyc, Benediktas Vanagas, Michał Małuszyński i João Ferreira – to nazwiska głównych kandydatów do zwycięstwa, którzy pojawią się na starcie piątej rundy Pucharu Świata FIA i Pucharu Europy FIA - Columna Medica Baja Poland.

Pretendenci i obrońcy tytułów
O punkty w międzynarodowej stawce powalczy łącznie 30 załóg. Najwyższy numer startowy 200 otrzymali Yazeed Al Rajhi i Michael Orr - liderzy klasyfikacji Pucharu Świata FIA. Dla Saudyjczyka Al Rajhi będzie to zaledwie drugi start w Baja Poland, a do walki o kolejne zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Świata FIA wybrał Toyotę Hilux Overdrive.

Tuż za nim ustawiono niekwestionowanego lidera wśród zwycięzców Baja Poland - Krzysztofa Hołowczyca (201), pilotowanego przez Łukasza Kurzeję w Mini John Cooper Works Rally. Za polskim duetem umieszczono zwycięzców poprzedniego rajdu z kalendarza FIA - Hungarian Baja, dobrze znanego naszym kibicom Litwina Benediktasa Vanagasa (202) w Toyocie Hilux, z którym tym razem załogę tworzy estoński pilot Kuldar Sikk.

Polscy fani motorsportu z pewnością będą czekać na pojedynek pomiędzy załogami z numerami startowymi 203 i 204, które przyznano załogom Michał Małuszyński i Julita Małuszyńska oraz João Ferreira i David Monteiro. Obie załogi wystartują identycznymi Mini John Cooper Works Rally, a w klasyfikacji rocznej Pucharu Europy FIA dzielą ich zaledwie 3 punkty. Małuszyński jest na dobrej drodze do powtórzenia zeszłorocznego sukcesu Hołowczyca i zdobycia Pucharu Europy, ale za wszelką cenę musi ukończyć rajd przed Ferreira, co zapowiada niezwykle zaciętą walkę.

Wśród najmocniejszych aut grupy T1 zobaczymy m.in. czesko-słowacki duet Miroslav Zapletal i Marek Sykora (205) w Hummerze H3 Evo, a dużą niespodziankę dla kibiców przygotowali Włodzimierz Grajek i Łukasz Łaskawiec (206), którzy pojawią się w nowym aucie - Toyocie Hilux. Dwie inne załogi, także w Toyotach Hilux, będą debiutować w najmocniejszych autach w Baja Poland. Będą to Tomasz Baranowski i Maciej Marton (207) oraz litewska załoga Mindaugas Poviliaitis i Albert Veliamovic (208).

Ósemka z priorytetu FIA
Wśród pojazdów SSV nie zabraknie najszybszych kierowców z listy priorytetowej FIA. Na siedmiu kierowców w grupie T3, czworo posiada priorytet FIA, co oznacza, że może się już pochwalić zwycięstwami i miejscami na podium w rajdach Pucharu Świata FIA. W T3 także zobaczymy liderów na starcie, czyli Fernando Alvareza i mieszkającego w Polsce Xaviera Panseri (300), oraz Danię Akeel i Laurenta Lichtleuchtera (301), obie załogi w Can-Am Maverick.

Jeszcze lepiej przedstawia się lista zgłoszeń w grupie T4, gdzie rywalizować będzie 11 załóg z Polski, Kuwejtu, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Niemiec, Litwy, Francji i Estonii, w tym 4 z priorytetem FIA. Dużym polskim akcentem w tej rywalizacji będą dwie polskie załogi Marek Goczał i Artur Janda (400) oraz Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk (401), obie w BRP Can-Am Maverick. Bracia Goczałowie są aktualnymi liderami w stawce Mistrzostw Świata FIA w Rajdach Terenowych w grupie T4, a Marek Goczał ma już na swoim koncie zwycięstwo w grupie T4 w zeszłorocznej Wysoka Grzęda Baja Poland. Dla obu braci ten rajd będzie ponownie dobrym przygotowań przed Rajdem Dakar 2023.

Mocna krajowa stawka
Rajd ponownie stanowić będzie rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych, a także Mistrzostw oraz Pucharów Polski i Czech w sporcie samochodowym. To oznacza, że zobaczymy też kierowców dobrze znanych z krajowych mistrzostw, jak np. widowiskowo jeżdżących Roberta Kufla i Daniela Dymurskiego (601) w Fordzie Ranger.

Nie zabraknie także liderów w mocno obstawionych grupach krajowych. Stawce grupy TH przewodzić będą Sławomir Jabłoński i Rafał Jędrys (602) w MSR Team Crossover T1. Pomiędzy kierowcami aut produkcyjnych grupy T2 trwa w tym sezonie bardzo zacięta i wyrównana walka, w której liderami są Piotr Borys i Michał Goleniewski (609) w Mitsubishi Pajero. W grupie T2 zobaczymy także pięciu kierowców w Daciach Duster, którzy będą walczyć o zwycięstwo w markowym pucharze Dacia Duster Motrio Cup, z Maciejem Grabowskim i Adamem Biniędą (611) na czele. Najliczniej obsadzoną narodową grupą będzie T4 Nat, z 15 pojazdami SSV, w tym liderami krajowej punktacji - Piotrem i Karoliną Otko (701) w Can-Am Maverick X3.

Co ciekawe, stawce mistrzostw Polski przewodzą Hołowczyc i Kurzeja, którzy podczas Columna Medica Baja Poland będą walczyć nie tylko o kolejne międzynarodowe zwycięstwo, ale także o obronę zeszłorocznego tytułu Mistrzów Polski w Rajdach Terenowych.

Na rajdowe trasy w Polsce powracają tak lubiane przez kibiców rajdowe ciężarówki. Dla załóg zespołów Valtr Racing Team (619) i Fesh Fesh Team (620) udział w Baja Poland jak co roku jest jednym z głównych punktów przygotowań przed startem w Rajdzie Dakar. Obie załogi zapowiedziały jednak, że nie przyjadą tylko na trening, ale chcą zaprezentować kibicom dużo widowiskowej jazdy i walczyć o jak najlepsze czasy.

Łącznie na trasie Columna Medica Baja Poland zobaczymy 42 załogi w samochodach, ciężarówkach i pojazdach SSV w klasyfikacjach FIA-CEZ, RMPST, MMCR i DDMC. Nie jest to jednak koniec listy załóg biorących udział w rajdzie, bo 29 sierpnia lista ta zostanie jeszcze uzupełniona przez załogi zgłoszone do Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych i Baja Poland Series - cyklu imprez powołanego przez Fundację Baja Poland dla kierowców amatorów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z rajdami terenowymi.

Skrócony Program Columna Medica Baja Poland 2022
2 września - piątek
08.00-20.00 - Miasteczko Rajdowe Szczecin - Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
8.00-13.00 - Odcinek Testowy - Wołczkowo, Gmina Dobra
Od 17.00 - Start Honorowy - Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 17.15 - Odcinek Kwalifikacyjny (QS) “Szczecin” - Miasteczko Rajdowe Szczecin
19.30 - Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców QS - Netto Arena Szczecin

3 września - sobota
08.00-20.00 - Strefa Serwisowa Drawsko Pomorskie - Pas Ćwiczeń Taktycznych - Bucierz, Poligon Drawski
Od 8.30 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 1” - Poligon Drawski
Od 14.20 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie 2” - Poligon Drawski

4 września - niedziela
08.00-16.00 - Miasteczko Rajdowe Szczecin - Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera
Od 9.35 - Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 1” - Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 12.05 - Odcinek Specjalny “Dobra-Szczecin 2” - Gmina Dobra / Miasteczko Rajdowe Szczecin
Od 14.30 - Ceremonia Mety - Miasteczko Rajdowe Szczecin

Informacja o rajdzie
Rajd Columna Medica Baja Poland odbywa się w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim w dniach 1-4 września 2022, dzięki wsparciu Miasta Szczecin, Gminy Dobra Szczecińska, Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie oraz Sił Zbrojnych RP i Lasów Państwowych.

Sponsorem tytularnym rajdu jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica www.columnamedica.pl 

Sponsorem generalnym rajdu jest Ferma Wysoka Grzęda, producent jaj ekologicznych www.wysokagrzeda.pl 

Partnerami rajdu są: 12 Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Hallera, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko im. płk. Franciszka Sadowskiego, Nadleśnictwo Drawsko, Mercedes Benz DDB Auto Bogacka, Zakład Usług Komunalnych w Drawsku Pomorskim, POLCAST Szczecin, 4x4 Serwis, 4x4 Szczecin, UTB Baranowski.

Rajd Columna Medica Baja Poland jest najwyższymi rangą międzynarodowymi zawodami w sporcie samochodowym rozgrywanymi na terenie Polski.

Zawody stanowią: 5. rundę Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja, 5. rundę Pucharu Europy FIA w Rajdach Terenowych Baja, 6. rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych, 5. rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, 5. rundę Mistrzostw Republiki Czeskiej w Rajdach Terenowych, 5. rundę Dacia Duster Motrio Cup, 5. rundę Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych i 4. rundę Baja Poland Series.

Więcej informacji na temat rajdu dostępnych jest na:
WWW: www.bajapoland.eu Facebook: @bajapolandworldcup Instagram: @bajapoland