To był niezwykle widowiskowy i emocjonujący początek sezonu na Torze Poznań. Debiut nowej wyścigowej serii TOYOTA GR CUP, walka o ułamki sekund ponad 150 zawodników, czy parada klasyków, to tylko wybrane z atrakcji, które czekały na liczne grono kibiców przybyłych w minioną sobotę na największy tor wyścigowy w Polsce.

Motorsportowa majówka w wykonaniu miłośników sportowych aut musiała zakończyć się wizytą na torze. Obiekt zlokalizowany w stolicy Wielkopolski znany jest z bardzo wymagającej nitki toru o długości 4038 metrów i 14 zakrętów o zróżnicowanej charakterystyce. Wśród uczestników imprezy Inter Cars Tuning Race Day i Liqui Moly Classicauto Cup mogliśmy podziwiać mocną reprezentację miłośników marki TOYOTA, którzy walczyli o pierwsze zwycięstwa i punkty do klasyfikacji rocznej TOYOTA GR CUP.

Zacięte starcie w GR Yaris Cup
Sportowy hot hatch Toyoty to auto stworzone przez miłośników sportu motorowego jak Prezes Toyoty Akio Toyoda, czy pierwszy szef zespołu TOYOTOA GAZOO Racing WRT Tommi Mäkinen, dla miłośników szybkiej, widowiskowej i emocjonującej jazdy.

GR Yaris zyskał już miano kultowego, a jego użytkownicy od dawna szukali imprez, w którym będą mogli dobrze się bawić i dowiedzieć, na co stać ich samochody w ekstremalnych warunkach. TOYOTA GAZOO Racing Polska, we współpracy z popularnymi cyklami zawodów typu track day - Inter Cars Tuning Race Day, Liqui Moly Classicauto Cup i Interia Drive Cup, postanowiła dać im okazję do sportowego i bezpiecznego wykorzystania swoich aut.

Na starcie pierwszej rundy TOYOTA GR CUP stanęło 11 aut, które stoczyły ze sobą bardzo wyrównany pojedynek. Już podczas sesji kwalifikacyjnej widać było, że walka będzie toczyła się o ułamki sekund. Rywalizacja w ramach serii Race Day odbywa się w formule Time Attack, w której o zwycięstwie decyduje najlepszy uzyskany czas przejazdu.

W trakcie trzech sesji wyścigowych najlepszy wynik okrążenia uzyskał Sławomir Ziółkowski pokonując wyścigową nitkę Toru Poznań w czasie 1:49,322, stając się tym samym pierwszym zwycięzcą w rundzie TOYOTA GR CUP. Dosłownie tuż za nim na drugim miejscu uplasował się Marcin Zajdel z czasem 1:50,838 oraz na trzecim miejscu Łukasz Witas z czasem 1:51,382. Tak nieduże różnice pomiędzy uczestnikami zapowiadają bardzo ciekawą rywalizację w klasie Toyota GR Yaris Cup przez cały sezon.

Wyniki klasy Toyota GR Yaris Cup:
Nr Start Imię i Nazwisko Samochód BEST
37 Sławomir Ziółkowski Toyota GR Yaris 1:49,322
35 Marcin Zajdel Toyota GR Yatris 1:50,838
52 Łukasz Witas Toyota GR Yaris 1:51,382
61 Artur Czyżykowski Toyota GR Yaris 1:54,991
34 Łukasz Cerba Toyota GR Yaris 1:57,146
39 Tymoteusz Paleczny Toyota GR Yaris 1:58,905
66 Jakub Kalisz Toyota GR Yaris 1:59,960
58 Rafał Ulczok Toyota GR Yaris 2:01,494
63 Michał Makowski Toyota GR Yaris 2:09,693
23 Andrzej Pirsch Toyota GR Yaris #N/D!
53 Monte Christo Toyota GR Yaris #N/D!

Toyoty na Start!
Rywalizacja w TOYOTA GR UP jest otwarta na wszystkie modele tej japońskiej marki. Oprócz kultowych modeli z linii GR i GRMN, jak np. GR Yaris lub GR Supra, w serii mogą startować bardzo popularne współczesne modele Toyoty, jak Aygo, Corolla, czy C-HR po już klasyczne konstrukcje, jak Celica, czy MR2, dla których została stworzona specjalna klasa RACE & FUN.

Właśnie w tej klasie byliśmy świadkami starcia dwóch ikon motoryzacji ukazujących legendarny kunszt inżynierski konstruktorów japońskiej marki. Do starcia stanęły stworzone na tor modele Toyoty MR2 z posiadającą bardzo bogatą rajdową historię Celiką. Zwycięstwo w tym starciu odniósł Marcin Bilski w Toyocie MR2 Mk2, pewnie wygrywając wszystkie sesje wyścigowe, ale z minimalną stratą czasową na drugim miejscu zmagania ukończył Aleksander Kroszkin w Toyocie Celica Mk6, przed Piotrem Dąbrowskim w kolejnej Toyocie MR2 Mk2.

Motoryzacyjny piknik Toyoty
Tor Poznań czekał 30 kwietnia na wszystkich fanów sportowych aut Toyoty, którzy mogli wziąć udział w imprezie GR ZLOT.

Entuzjaści sportowych hot-hatchy, 2-drzwiowych coupe, gran turismo, czy po prostu usportowionych miejski hatchback-ów, spotkali się na torze w idealnym dla ich samochodów wyścigowym otoczeniu. To była doskonała okazja nie tylko do spotkania i wymiany doświadczeń przez posiadaczy sportowych Toyot, ale przede wszystkim do podziwiania przez przybyłych kibiców niezwykle bogatego motoryzacyjnego dziedzictwa japońskiego producenta.

TOYOTA GAZOO Racing Polska przygotowała także dla miłośników marki specjalny limitowany album z kompendium wiedzy o sportowych samochodach Toyoty, który dostępny był dla wszystkich zgłoszonych do imprezy uczestników. To 150 stron nie tylko o nowych ekscytujących modelach z linii GR, ale także m.in. o kultowych Celikach GT-Four. Słowem wszystko, co powinien wiedzieć i mieć każdy fan Toyoty.

Następna okazja do rywalizacji w TOYOTA GR CUP czeka już 4 czerwca na Autodromie Jastrząb, podczas imprezy Interia Drive Cup.