Do ważnych rozstrzygnięć doszło podczas ostatnich, 9. i 10. rundy Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 9. i 10. rundy Mistrzostw Polski Game Expert 318 IS Cup PL, 9. i 10. rundy Mistrzostw Polski Work Stuff Super S Cup, 9. i 10. rundy Mistrzostw Polski Unitel MX-5 Cup Poland, 9. i 10. rundy Mistrzostw Polski Trofeo di Serie Cup, 5. rundy Mistrzostw Polski Endurance oraz rundy Mistrzostw Swift Cup Europe, jakie odbyły się na Torze Poznań. W trzydniowych zawodach udział wzięło ponad 120 zawodników sportu samochodowego z kraju i zagranicy.

Ostatnie rundy rywalizacji przyniosły dużo emocji, a kluczowe rozstrzygnięcia zapadły dopiero podczas ostatnich wyścigów.

W Unitel MX-5 Cup Poland (Mazda), podczas pierwszego wyścigu najlepszy był Nikodem Wierzbicki, dla którego było to szóste zwycięstwo w tym sezonie. Wierzbicki jednocześnie zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski w tej klasie, ale na tym nie poprzestał, bo wygrał także drugi z wyścigów ostatniej rundy. Startował do niego z piątej pozycji, ale już na siódmym okrążeniu został liderem. Za jego plecami toczyła się walka o dwa pozostałe miejsca na podium. Na drugiej pozycji uplasował się Konrad Czaczyk, który dwukrotnie kończył wyścigi na tej pozycji, natomiast udanym finiszem popisał się Jacek Cichopek, który plasował się na czwartym i trzecim miejscu, co dało mu trzecią lokatę w całym sezonie z przewagą trzech punktów nad Bartoszem Palusko.

Z kolei w klasie Work Stuff Super S Cup (Mini Cooper), dwa ostatnie, zwycięskie wyścigi dały tytuł Mistrza Polski Jerzemu Drabentowi, który zgromadził 168 punktów. Pozycję lidera podczas ostatniej rundy stracił Adam Karkuszewski i musiał zadowolić się drugim miejscem (165 pkt.), a na trzeciej pozycji sezon zakończył Tomasz Pawlaczyk (161 pkt.).

W Trofeo di Serie Cup (Fiat 500) Mistrzostwo Polski przypieczętował w ostatnim wyścigu Jakub Szablewski, który zgromadził w całym sezonie 392 pkt. Piotr Ławski zajął drugie miejsce (282 pkt.), a Miłosz Matuszyk trzecie (262 pkt.). W całym sezonie w tej rywalizacji startowało 21 zawodników.

W Game Expert 318 IS Cup PL (BMW), mistrzowski tytuł wywalczył Karol Wyka, który wygrał ostatni wyścig, będący jednocześnie memoriałem im. Adama Smorawińskiego. Wykę mocno naciskali w tym sezonie bracia Artur i Marcin Lempertowie, jednak doświadczenie Wyki okazało się decydujące. Wyka zgromadził 645 pkt. i wyprzedził Artura Lemperta (622 pkt.) oraz Marcina Lemperta (585 pkt.).

Do końca trwała walka w Maluch Trophy, a ostatni wyścig był memoriałem im. Jana Leśniaka. W DN 3-0 Jacek Chojnacki wyprzedził Marka Kurzętowskiego różnicą 7 punktów. W DN 3-1 Michał Szlachta zgromadził 180 pkt., a drugi w klasyfikacji Qba Sykucki – 166 pkt.. W DN 3-2 triumfował zdecydowanie Oskar Klimek.

W mistrzowskiej klasie D4 +3500 najlepszy okazał się Jędrzej Szczęśniak, a za nim sezon zakończyli Grzegorz Grzybowski i Adrian Lewandowski. W klasie D4 3500 triumfował Jakub Franek. Natomiast w klasie D4 2000 najlepszy był Sławomir Szwargot, a w klasie D4 2000 N/A – Marcelina Czepiel. W D4 1400 zwyciężył Mateusz Tabaka.

Do końca ważyły się też losy zwycięstwa w klasie DN 1 – Kia Picanto. Ostatecznie triumfował Mieszko Matuszyk (205 pkt.), przed Szymonem Piotrowskim (198 pkt.) i Jakubem Nawrotem (126 pkt.).

W DN 2 dwoma zwycięstwami podczas ostatniej rundy swój triumf w sezonie potwierdził Mateusz Ciesiółka. Na drugiej pozycji uplasował się Maciej Łaszkiewicz, a na trzeciej – Krystian Ciesiółka.

Natomiast ostatni wyścig Endurance w tym sezonie toczył się przy padającym deszczu, co nieco komplikowało jazdę kierowcom. W tym wyścigu najlepsi okazali się Szymański i Lukas jadący Porsche 911 GT3 Cup, a na drugiej pozycji finiszowali Franek i Franek w Audi RS3 LMS.

Szczegółowe wyniki ostatniej rundy i całego sezonu wyścigów samochodowych znajdziecie tutaj.

Na razie są to rezultaty nieoficjalne, a gala Polskiego Związku Motorowego podsumowująca sezon wyścigowy 2022 odbędzie się za kilka tygodni.

Podczas ostatnich, tegorocznych zawodów na Torze Poznań odbyły się też pokazowe wyścigi formuły historycznej. Animatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia był Grzegorz Chyła. W Poznaniu w swoich bolidach zaprezentowali się: Hieronim Kochański (Dallara F395), Kamil Osóbka i Marcin Biernacki (Formuła 126p), Dawid Bokiej (Estonia 21), Andrzej Wojciechowski (Estonia 21), Tomasz Szewczyk (Promot III), Robert Cichecki i Tomasz Fontański (Estonia 21), Mariusz Kordylak (Promot II), Lech Wojciechowski (Promot II), Tomasz Jurczak (Estonia 25), Christian Stoppel (Estonia 21), Piotr Lenartowicz (Ptomot II), Ireneusz Mokrzycki (Promot II), Patryk Mikiciuk (Estonia 21) i Leszek Gąsiorowski (Promot II). U wielu kibiców wyścigów samochodowych obecnych w miniony weekend na Torze Poznań pokazy te z pewnością przywołały wspomnienia.

I tak sezon 2022 dobiegł końca.

Mamy nadzieję, że następny będzie równie ciekawy!